viltsuss; felting slippers; vilditud suss

Susse vilditakse lambavillast käsitsi mitmel erineval moel. Lambavilla kasutatakse palju, mis tagab sooja ja pehme astumise. Viltsussidele on alla õmmeldud nahast tallad, et puidust põrandale astudes ei oleks libe.

Just selliseid viltsusse saad nüüd ise ka endale viltida kui loed allolevat postitust. Kui tundub, et on liiga keeruline, aga ikkagi soovid viltsusse saada, siis võta minuga ühendust. Viltsusse saab tellida erinevat stiili kõrgeid ja madalaid, kannata ja kannaga.

Viltimiseks vajaminev materjal

 1. Villaloori, vastavalt soovile värv. Olenevalt suurusest läheb vaja 130 – 180 gr (keskmiselt 160 gr)
 2. Viltimisnõel, viltimismatt, käärid
 3. Lõige ja kinga liist
 4. Majapidamisseep ja leiget vett
 5. Töö lihtsustamiseks pesumasin
 6. Puidust liharull või massaaži rull
 7. Kilet, rätikuid, bambusmatt
 8. Liimipüstol või/ja liim
 9. Kauss
 10. Nõel, niit, taldadeks kunstnahka või nahka
 11. Nailonkardinast kotikesed
 12. Köögikaal

Lõike valmistamine sussi viltimiseks

Aseta jalg paberile ja tõmba kontuurjoon mööda jalalaba. Ühtlusta jooned ja anna tallale varu 3 – 6 cm. Varu andmine sõltub väga palju milline on villaloor, sest erinevat tüüpi villad võtavad erinevalt kokku. Mis suurus tegelikult sussina välja tuleb, võib selguda lõpuks ikkagi proovimise teel. Mina olen andnud külgedele 3-4 cm ja nina- ja kannaosale 5 cm. Peale varu andmist jällegi ühtlusta jooned ja lõika lõige välja. Lõige kanna mingile kõvemale materjalile (nt reliin). Kui soovid lõikele pehmendust, siis võid selle lõigata 0,5 – 1 cm paksusest poroloonist ning lõiked omavahel kokku teipida.

Villaloori asetamine lõikele

Tavaliselt on villaloor kangana. Esmalt pane lõige villaloorile nii, et villaloor on natuke üle lõike umbes 2 – 3 cm. Rebi üks ühtne riba ning vaata kui palju see kaalub. Seejärel jaga villaloor võrdseteks osadeks jälgides, et viltsussile läheb keskmiselt 160 gr villa ja see tuleks teha 4 võrdseks osaks. Kõige parem on seda teha ikka endiselt kaalumise teel. Kui tahad teha kahevärvilist, siis pead veel tegema 4 võrset hunnikut, aga need on juba oluliselt väiksemad. Näiteks, materjalikulu sussi kohta 160 gr = 110 gr halli ja 50 gr punast. Miks nii palju hunnikuid? Aga sellepärast, et ühel sussil on pealmine ja alumine pool. Villaloori suund ei ole oluline, sest on kraasitud ja villakiud on nagunii segamine.

Kui villaloor on kaalutud ja tükid mõõdetud algab nõelviltimine. Võta viltimismatt ja vildi tükid nõelaga üle mõlemalt poolt, siis aseta teibitud lõige (nt reliini pool) villaloorile ja ühenda esimene tüki omavahel. Esmalt jälgi kindlasti kanda ja ninaotsa, sest need on kumerad. Samuti jälgi ühtset villaloori kandmist lõikele, et ei tekiks ebaühtlasi kohti. Kui ülemisele poolele on esimene tükk lõikele pandud tee ka sama teise tükiga ehk alumiseks pooleks. Jälgi, et esimese detaili ühenduse koht läheks nüüd vastu villaloori. Kui suss on ühevärviline, siis viimase kihi juures pane tähele, et pealmine kiht jääks võimalikult sujuvalt. Kui on plaanis sul veel värviline kiht peale panna, siis tuleb korrata eelnevat. Peale viimast kihti vildi nõelaga kogu suss veel üle, et kihid omavahel seoksid. Sama protseduuri korda ka teise sussiga.

NB! Ära unusta, sul on vasak ja parem jalg ehk sussi keeramine villaloori juures on oluline. Samuti on väga tähtis meeles pidada, kuidas panime esimesele sussile lõike peale. Lõiked peavad olema peegelpildis.

Nõelvildiga villaloori töötlemine

Nõelvildiga villaloori töötlemine

Teise kihi asetamine lõikele. Esimene kiht jääb vastu villaloori

Teise kihi asetamine lõikele. Esimene kiht jääb vastu villaloori

villaloor; lambavill

Villaloor ühtlaselt ümber lõike

Viltsussi toorikud

Viltsussi toorikud

felt slipper, vilditud suss

Punase värvi kandmine viltsussi toorikule

felt slipper, vilditud suss

Viltsussi toorikud valmis

Pesumasinas viltimine

Pane sussid nailonkotti. Viltimine pesumasinas on natuke ohtlik ja esimestel kordadel võib ka untsu minna. Enne pesumasinasse panekut tuleks sussid märjaks teha soojas vees. Pane anumasse vesi ja natuke nõudepesuvahendit ning suru õrnalt käega ja sa tunned kuidas vesi läheb villaloori. Suru üleliigne vesi välja ja aseta oma sussid pesumasinasse. Pesumasina temperatuur võiks olla 40 kraadi ja 1,5 tundi peseb. Villaloor võib värvi anda.

viltsussid; felt slippers; pesumasin

Viltsussid on valmis pesumasinasse minema

Sussi viltimine

Kui pesumasin on oma töö teinud, tuleks lõige sussidest eemaldada. Lõhiku lõikamise juures mõtle, milliseid vildituid susse soovid, kannaga või ilma. Samuti võiks tähelepanu pöörata kvaliteedile, kumb pool on ilusam. Samas ei tohi unustada, et on parem ja vasak jalg. Kui soovid ilma kannata, siis lõika kaarjalt nagu alloleval pildil. Väga palju ei ole mõtet lõigata, sest lõike eemaldamisega venib auk suuremaks. Kumer osa jääb sussile kannaks. Kassile mõeldud kammiga kraasi paremaks haakumiseks kanna ja talla osa. Kui ikka tundub, et ei haaku hästi põhjaga, siis kasuta nõelviltimise tehnikat ja äärmises hädas võid õmmelda väikeste pistetega kanna detaili talla külge. Võiks mõelda kohe ka kaunistustele. Lihtsam viis kaunistada on lambalokkidega, siis nüüd paras aeg lambalokke nõelviltimise tehnikas paika panna. Kui seda ei soovi, siis ei pea ka seda tegema, sest kaunistada võib mitmel erineval moel.

felt slipper, vilditud suss

Viltsussile ava lõikamine ja lõike eemaldamine

felt slipper, vilditud suss

Viltsussi kanna töötlemine

lambalokid; lambavill; wool

Lambalokid viltsussile

Edasi tuleb sul lihtsat füüsiliselt seebivahuga viltida oma susse tugevaks. Enne suurt hõõrumist rulli puidust liharulliga toorikut kasutades ka majapidamisseepi. Seebivaht rullides ja hõõrudes peab olema kreemjas. Väga tihti pesumasin ei vildi sinu toodet ühtlaselt ja sinna jäävad muhud ning lohud. Need muhud, lohud tuleb kõik siledaks saada, sest just see näitab viltimise kvaliteeti. Kui need on väga tugevasti jäänud ja ei saa kuhugi neid peita, nt talla alla või kaunistusega, siis on asi natuke halb. Minul lähevad need sussid siis kahjuks praagiks, aga õnneks järjest vähem seda juhtub.

felt slipper, vilditud suss

Rulli lohud ja muhud välja

Kui on nühitud ja hõõrutud, siis oleks hea ka rullida rätiku ja bambusmati vahel. Soovitan rullida neljas erinevas suunas nina, kanna ja külgede poolt. Rullida võiks 50 korda ehk 50 x4 ehk kokku 200 korda. Mul on olnud juhuseid kus olen pidanud rullima liharulliga ühtlaseks ja siis rullin bambusematiga ning ongi viltsussid valmis. Ideaalis on muidugi nii, et vormi ei peagi olema, aga kui on mingit kindlast suurust vaja, siis tuleks venitada suss vormile peale suurt loputamist.

felt slipper, vilditud suss

Bambusematiga rullimine

felt slipper, vilditud suss

Tugevasti surudes rullida kokku 200 korda

NB! Viltimisel ei ole vaja väga sooja vett. Isegi alguses ei ole see hea, sest viltub liiga kiiresti ning ebaühtlaselt. Liiga palju vett ja seepi ei ole samuti hea ja liiga vähe ei või ka olla:)

Viltsussile tallad ja viimistlemine

Kui sussid on ilusti kuivanud, siis tuleks neile õmmelda tallad ja või tikkida kaunistusi peale. Samuti võib kaunistuseks viltida lille või midagi muud. See on juba kõik sinu valik ja ilu sinu silmades. Enne taldade lõikamist auruta triikrauaga oma sussid maksimum temperatuuriga.

Kui sul suss jäi natuke õhuke, siis soovitan teisest viltkangast lõigata lisa tald. Kui tuli suss paraja paksusega ja tihe, siis ei ole selleks vajadust. Lisatald kinnita liimiga või õmble sussile kasutades endale meelepärast pistet.

Vilttald sussile

Vilttald sussile

Viltsussile talla lõikamine

Viltsussile talla lõikamine

Tallale augud

Tallale augud

Talla soovitan lõigata nahast või kunstnahast. Aseta suss nahale ja tõmba kontuurjoon ning anna vähemalt 1 cm õmblusvaru. Nüüd oleks mõistlik teha ka augud ette vastava augustajaga, vahedeks umbes 8-9 mm ning keskele. Säti tald sussile kinnitades nööpnõeltega ja õmble sämppistetega või kasutades ristpistet. Õmblemisel tuleb kasutada väga tugevat niiti.

Vilditud sussid soojad ja pehmed

Vilditud sussid soojad ja pehmed

Isetegijast on võimalik lugeda Sussimemme susside viltimisest.

Kui postitus pakkus huvi, aga ise ei julge alustada või vajad juhendamist, siis korraldan vastavalt soovile viltimise töötubasid.

Mul oleks väga hea meel kui kirjutad oma kommentaari (kommenteerimine on lehe päris all osas), kas õpetus aitas Sind viltimises, kas kirjutatud keeruliselt või millised kohad on ebatäpsed?