kleit3_1000_450

Valmis on saanud minu esimene nunotehnikas ja looduslikult värvitud kleit. Suvekleidi viltisin käsitsi, see meenutab vintage stiili ning on õrn ja elegantne.

Esmalt viltisin valget kleiti kasutades erinevaid looduslikke kiudusid – siidi, šifooni ja pitskangast ning meriinovilla. Kleiti läbib tumedam joon, kuna seda siidkangast on eelnevalt värvitud tammekoorega. Kui kleit sai vilditud, keerasin selle rulli ja keerutasin seda nii palju kui sain, et värv jääks võimalikult ebaühtlaselt ning panin koos sibulakoortega potti. Peitsimiseks kasutasin maarjajääd. Kleidi kaunistamiseks tikkisin sellele pärleid, et lisada elegantsi.

I have finished with my first nuno-felted and naturally dyed dress. This summer dress is hand felted and it reminds me of vintage style, it is a delicate and elegant piece of clothing.

Firstly, I felted the white dress using different natural fibers, such as silk, chiffon, lace fabric and merino wool. You can see a darker line on the dress – that is because this silk fabric had been previously dyed with oak bark. When I was ready with adding materials, I rolled the dress up and twirled it to make the colour stay on less evenly. I didn’t want it to cover the fabric in a too balanced way. When that was done, I placed the dress into the colouring pot with onion peels. For ebonizing, I used alum stone. I added some beads to give it a more elegant look, and ready it was.

kleit13

kleit11

kleit4_1140

kleit6_1140

kleit9

kleit10